FERFORJE DUVAR ÜSTÜ KORKULUĞU

heading

FERFORJE DUVAR ÜSTÜ KORKULUĞU

Ferforje eski zamanlardan beri uygulanan demire şekiller verilme işlemidir. Ferforje duvar üstü korkuluğu balkona, pencerelere, bahçelere, evlerin iç dekorasyonlarında, güvenlik ve kullanım rahatlığını kullanabilmek amacıyla hazırlanan formdadır.

Ferforje imalat aşaması ve ferforje fiyatı

Kesim, delme, büküm, kıvırma, dövme, perçin, kaynak, kelepçe vb. işlemler uyarlandıktan sonra zımpara, taşlama ve eğeleme yapılıyor bunların yapılması tasarımın temizlenmiş olup boyaması yapıldıktan sonra ferforje imalat aşamasından sonra montaja hazırlar. Ürün üzerine yapılan tasarımların yüzeyini korumak amaçlı önlem alınması gerekiyor. Bu aşamalardan sonra ferforje fiyatı belirlenecektir. Demirlik uygulamalarında açıklama yapılmadığından dolayı bazen zaman kiloyla göre fiyat arayışı olabiliyor. Demirin imalatını yapan kişi bazen bu tarz tasıma kiloyu artırıcı malzeme kullanmaya prensip edinmiş olabiliyor. Tasarlanan proje kapsamında fiyatlandırma yapılması daha makul bir yol olacaktır.

Ferforje avantajları ve ferforjeden yapılan tasarımlar

Ferforje avantajları diğer tasarım uyarlamalarına karsı daha çok müşteriyi çekici özellikleri vardır örneğin; güvenlik bakımından son derece mükemmel olan bu yapı güvenliliğinizi kat ve kat arttıracaktır, zerafetli yapısı değişik tarz ve motifleri onu cazibeli hale getirmiştir. Dayanıklı yapısı ile deformasyonların oluşumuna yatkın bir ürün değildir uzun yıllar rahatlıkla kullanmanız mümkündür. Bakımı kolaydır ve devamlı boya istemeyecek tarzda da yapılan çeşitleri bulunmaktadır. Çevreye karsı saygılı yani görüntü kirliliğine sebep olmamaktadır. Bahçe korkulukları, balkon korkulukları, çeşitli süs eşyaları,  merdiven veduvar üstü korkulukları, banklar, pencere korkulukları, sandalyeler, kapılar ve masalar olmak üzere kullanım alanı geniş bir konumdadır.

Ferforjenin üretilmesinde Osmanlı devleti

Ferforje demirleri zamanla modern makinalarda yapılmakta, hazır kalıplar üzerine metalin erimiş olarak dökülmesi ve farklı preslerden geçirilmesi sonucunda fabrikalarüretim safhasını daha kısa zamanda ve az emek ile üretiliyor. Birçok firmanın kendilerine has onlara özel ferforje tasarım ve objeleri bulunmaktadır. Sanal alemde kullanıcılar tarafından internet üzerinden daha fazla bilgi sahibi olunuyor ve bu arama ile ferforje ürünlerine olan ilgigün geçtikçe artıyor. Ferforjelerin üretilmesinde Osmanlı Devleti de bizlere farklı fikirler vermektedir.  Demirin kızdırıldıktan sonra çekiçle vurulma tekniği Osmanlılar' da çok fazla talep görmüştür. Hanların kapıları, camiler ve sarayların kapıları demirden yapılmış olup üzerine farklı şablonların işlendiği görülmektedir.