FERFORJE KAPI

heading

FERFORJE KAPI

Ferforje kapıfonksiyonel, yapısal ve sanatsal özellikleriyle iç ve dış mekânlarda kullanılan ve mimarinin en önemli unsurlarından biri olmuştur. Dış mekânlarda kullanım alanlarından bazıları; bahçe avlusu, bina kapısı, pencere parmaklığı, balkon korkuluğu,merdiven korkuluğu, bahçe oturma takımları yapılıyor. İç mekânlarda ise; merdiven korkuluğu, avize, yatak başlığı, ayna çerçevesi, şamdan gibi çok farklı tarzlarda yapılmaktadır.

Ferforje tarihi ve Ferforjenin gelişimi

Bir dönem çok daha ucuz olan dökme demir talep görüyordu. Ferforjenin gelişimi iyi bir sanatkârlardan olan Boulanger gibi değerli üstatların istikrarlı çalışmaları sonucunda bu sektörü canlandırmıştır.  XX yy başlarında Emile Robert bitki motif ve yapraklardan esinlenerek geliştirdiği tarz ile birçok farklı şekiller yapılmıştır. Ferforje kapılar görkemli tasarımıyla olağan üstü eserler ortaya konulmuştur. Kesim, delme, büküm, kıvırma, dövme, perçin, kaynak, kelepçe vb. işlemler uyarlandıktan sonra zımpara, taşlama ve eğeleme yapılıyor bunların yapılması tasarımın temizlenmiş olup boyaması yapıldıktan sonra montaja hazırlar.Türk mimarisinde çok fazla eserde kendine özgü üslup ile kullanılmışsa da Rönesans dönemi sanat akımından etkilenilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında açılmış olan meslek okullarına yurt dışından davet edilen öğretmenler arasında yer alan Belçikalı Preate Geatano (Pertev usta) yetiştirmiş sanatkârlar ve yaptığı işlerle tarihe geçmiştir. Ferforje merdivenkorkuluklarıda pencereler gibi daha fazla işliğe sahiptirler. Ferforje kapı, korkuluk,pencere, sundurma gibi elemanlar, avize, fener, aplik, sandalye, sehpa, masa, yatakbaşı gibi eşyalarda Ferforje sanatınınyapısal özelliklerinin sanatsal ve estetik boyutu da önemlidir. Bir bahçe kapısı korunma amacına sahip olduğu halde kadar ev sahibininvarlığının ve değerlerini temsildir. Ferforje kapıtasarlamalarının orantılı, denge, simetri temel prensipler üzerine kurulmuştur.

Ferforje sanatı

Çağdaş, geleneksel, milli, klasik çizgi taşımakta ola nferforje sanatı farklı tasarımlara ve yeni tasarımlara, projelere, buluşlara açık bir sanat olmuştur. Fakat ferforjenin en yaygın örnekleri art nouveau ve art deco tarzı uygulamalarda görülmektedir. Her bir tasarım uygulanacağı, mekânlarınveya alanın incelenmesiyle başlamaktadır. Bu amaçla mekânla ilgili tespit çalışmaları yapılır ve krokiler çizilmeye başlamaktadır. Mekân ve yerin tarzına ve konseptine uygun tasarım çalışmaları ve yeni tarz uyarlanması yapılır.