FERFORJE

heading

FERFORJE

Eskiden demir ustaları kömür ocağında kızan demir çekiçle döverek şekil verilmesi yapılıyordu zamanla bu işi dahada ileri taşıyarak bunu sanat haline getirilmiştir. Demirin ateşle dövülmesinden sonra ustalarından elinden mükemmel ferforje sanat eserleri doğmuştur. Ocakta kızdırılan demirin, tecrübeli ustaların ellinde işlenmesiyle ortaya çıkan sanat eserleri çıkmıştır. Bu ürünün avantajları ise onu farklı kılan yönleridir bunlar ise; son derece dayanıklı,  görkemli el işçiliğinden dolayı, diğer ürünlere nazaran daha güvenli, temizliği ve bakımı da oldukça kolaydır. Yıllar boyunca sorun yaşamadan kullanıla biliniyor.

Ferforje ürünleri- tasarım ve imalatı

Günümüzde ferforje ürünleriimalatını daha ekonomik şekle getirmek içinçoğu yerde hazır motifler kullanılıyorfakat özellik veya özgünlük isteyen işlerin bir bölümü veya tamamı elde hazırlana biliyor. Bu modelle ve yapılacak ürünle ile alakalı bir işlemdir. Sonuç ne olursa olsun bu sektör tasarımı ve imalatı ile emek yoğun ve titizlik isteyen bir meslektir.  El işçiliğinin kiloya dökülmesi kolay olmadığı için de yapım aşamasında sorunlar yaşana biliyor. Ferforje ürünleribirçok alana uyarlana biliniyor örneğin; ferforje bahçe giriş kapıları, ferforje sürgülü Kapı, ferforje bina giriş kapıları,ferforje pencere korkuluklarıve kapılarıdır.  Aşina olduğumuz Anadolu evlerin ahşap yapısı ağır demir taşıyamaması sebebiyle, dekoratif pencerelere ve kapılar, merdiven,  bahçe korkulukları amahan, saray ya da cami gibi taş binalarda kullanılmış olduğunu görmekteyiz. Bunun sebebi demirlik desenleri yani beton-taş binaların yeniden ortaya çıkana kadar kısıtlı olacaktır. Bu tasarımın uyarlanma süresinde yapılacak olan işlemler ise; uyarlanma yapılacak mekanın belirlenmesi,tasarıma uygun malzeme ve aksesuarların seçimi,  bu tasarımı bütün hale getirecek ekstrem değerlerin belirlenmesi, tasarıma ve ölçüye uygun yapılması, imalat bittikten sonra ürünün temizlenmesi çok önemlidir. Çünkü imalat aşamasında oluşan kirden tasarımı görmek mümkün olmamaktadır.

Ferforje fiyatı

Ürün üzerine yapılan tasarımların yüzeyini korumak amaçlı önlem alınması gerekiyor. Bu safalardan sonra ferforje fiyatı belirlenecektir. Demirlik uygulamalarındaaçıklama yapılmadığından dolayı bazen zaman kiloyla fiyat arayışı ortaya çıkabiliyor. Demirin imalatını yapan kişi uyarlanacak tasıma kiloyu artırıcı malzeme kullanmaya teşvik edilmiştir. Proje maliyeti üzerindenferforje fiyatıbelirlenmesi gerekir.