Ferforje

heading

Ferforje

“Ferforje”, Fransızca bir sözcüktür ve kelime anlamı, dövülerek işlenen demirdir. Günümüzde ise demir işçiliği kullanılarak ortaya çıkarılan sanata verilen isimdir. Günümüzde, özellikle kurumsallaşan markalar, müşterilerini şık bir mekanda ağırlamak için masalarda ve birçok alanda ferforje ürünleri tercih etmektedir.

“Ferforje” demir kullanılarak üretilmektedir. Özellikle salonlarda karşımıza çıkan bu ürünler, konsollar, şamdanlar, şaraplıklar, kornişler, çiçek taşıyıcıları gibi ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tip ürünler özellikle şıklığa düşkün olan kişilerin evlerinde ya da önemli markaların iş yerlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

“Ferforje” ürünleri, el işçiliği ile demirin sağlamlığının birleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Ferforjeler, oldukça dayanıklı ve aynı zamanda estetik ürünlerdir. Bu ürünlerin en önemli özelliklerinden biri dayanıklı olmasıdır. Ferforjeler, uzun bir süre görünümünden hiçbir şey kaybetmeden kullanılmakta ve solma gibi sorunlar yaşanmamaktadır.

“Ferforje” ürünler, evlerin içerisinde yer alacağı gibi dış cephede de kullanılmaktadır. Özellikle zemine yakın olan evlerin pencerelerinde ferforjeler görmeniz mümkündür. Bu demir parmaklıklara estetik dokunuşlar yapılmakta, böylece hem görsel açıdan zenginlik oluşmakta hem de güvenlik üst seviyeye çıkmaktadır.

“Ferforje” ürünler temizlenmesi kolay olan ürünlerdir. Evin içerisinde ya da dış cephede kullanılan ferforjeler hem yıkanarak hem de silinerek temizlenebilmektedir. Ayrıca balkonların ön tarafında yer alan ferforjeler sayesinde görsellik ve güvenlik sağlanmaktadır. Özellikle küçük çocuğu bulunan aileler için bu demir parmaklıklar oldukça önemli bir görev görmektedir.

“Ferforje” konusunda imalat ve montaj aşamaları oldukça önemlidir. Tasarıma uygun malzemeler kullanılmalıdır. Yani malzeme ve tasarımı bir araya getirecek şekilde üretim gerçekleşmelidir. Ürün yüzeyinin korunması için gereken önlemler alınmalıdır. Ferforjelerin boyanma aşaması da dikkatle yapılmalı ve dış cepheye uygun bir şekilde üretilmelidir. Üretim aşamasından sonra montaj konusu da düzgün bir şekilde yapılmalıdır.