Ferforje Merdiven

heading

Ferforje, iç ve dış mimaride kullanılan bir mimari türdür. Demire şekil verilerek oluşturulan ferforje, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle dış cephede pencere demiri, balkon korkuluğu, duvar üstü demiri, bahçe kapısı, bina kapısı olarak yaygın bir şekilde kullanılan ferforje, iç cephede avize, şamdanlık, yatak başlığı, merdiven korkuluğu gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

“Ferforje merdiven” ferforjenin sık kullanıldığı alanlardan biridir. İç cephede ve dış cephede kullanılan “ferforje merdiven” özellikle ev, villa, yazlık ve ofis gibi mekanlarda sıkça tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise bu merdiven korkuluklarının son derece sağlam olması ve bulunduğu mekana estetik bir görüntü katmasıdır.

“Ferforje merdiven” yapımında kullanılan demir, kesme, bükme gibi işlemlerden sonra şekil verilerek birleştirilmektedir. Sonraki aşamada ise zımparalama, taşlama gibi işlemler uygulanmaktadır. En son aşamada ise boya ve kaynak işlemleri uygulanmaktadır. Yani bu korkulukları yapmak önemli bir süreçtir ve usta işçilik istemektedir.

“Ferforje merdiven” korkulukları merdivenlere güvenli bir şekilde inip çıkma imkanı tanımaktadır. Binaların yapısına göre çeşitli renk ve desenlerde üretilen bu merdiven korkulukları, sadece iç mekanlarda değil aynı zamanda apartman merdivenlerinde ya da alışveriş merkezlerinde bulunan merdivenlerde de görülmektedir.

“Ferforje merdiven” ile ilgili en önemli nokta üretilen malzemenin kaliteli olması ve işçiliktir. Bu nedenle bu korkulukların üretimi biraz zaman almaktadır. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler ile bu süre gittikçe kısalmakta ve firmalar artan ihtiyaca cevap verebilmektedir. “Ferforje merdiven” korkuluğu tercih ederken hizmet veren birçok firma arasında gerekli şartları sağlayanları tercih etmelisiniz. Evinizde ya da iş yerinizde güvenlik bakımından son derece önemli olan ve mekana şıklık katan bu korkuluklar, özellikle iç mimaride daha da yaygınlaşmakta ve modası hiç geçmemektedir.