Ferforje Zerafetin Sembolü

heading

Ferforje Zerafetin Sembolü

Ferforje Fransızca bir sözcüktür ve Sözlük karşılığı olarak ta dövülerek işlenilen demir anlamına gelir. ''Ferforje'' sözcüğü, aynı zamanda günlük hayatta demir işçiliğiyle yapılan bir sanatın adıdır. Ferforje sanatında kömür ocağında kızdırdıkları demiri, örste çekiçle döverek şekil veren eski demirci ustaları, zamanla işi ilerleterek bunu bir sanata dönüştürmüşlerdir. Önceleri günlük hayatta kullanılan at nalı, kazma, saban demiri gibi kaba demir aletleri yapan demirci ustalarından bazıları, zamanla ustalaşarak süslü ve ince işler yapmaya başlamışlardır. Böylece ocakta kızaran demirin, hünerli ustaların ellerinde oya gibi işlenmesiyle ortaya çıkan sanat eserlerine ferforje denmiştir. Ferforje'n,n İlk örneklerinden biri 4.yy.’a ait Dorset’te bulunan bir pencere parmaklığıdır. 12.yy.’da artık S ve C kıvrımları ferforjenin eskimeyen dilinin vazgeçilmez sözcükleri arasındayken  yaprak ve çiçek motiflerinin plaka demirden ilk örneklerine de bu yy.’da Almanya’da rastlanır. 14.yy.’da dört yaprak motifi de yapılmaya başlanır.

Ferforje sanatı zamanla hem ev için hem de bahçe için çeşitli eşyalar yapılmasına neden olmuştur. Günümüzde ferforje, hem ev ve bahçeleri güzelleştirmek için dekorasyonda kullanılmış hem de dayanıklılığı bakımından tercih edilmiştir. Ferforje ev için başta ''ferforje kapı'', ''ferforje merdiven'', ''ferforje balkon demiri'',sandalye, masa, şömine ve çeşitli süs eşyalarında kullanılırken; ev dışında pencere demiri, ferforje bahçe kapısı,''ferforje bahçe duvarüstü korkuluğu'', ''ferforje kamelya'' ve ışıklandrmalarda kullanılmaktadır. Böylece ferforje ister evinize isterseniz bahçenize estetiklik katmaktadır. Üstelik ferforje ürünlerin birçok ta avantajı bulunmaktadır. En başta ferforje demir doğrama gibi sert malzemelerden yapıldığı için oldukça dayanıklıdır ve bu bakımdan uzun ömürlüdür. Ferforjelerin tasarlanması ve uygulanması oldukça pratiktir ve bakımı çok basittir. Ferforjeler aynı zamanda doğaya da saygılıdır. Ürün çeşitliliği bakımından da oldukça fazla seçeneğe sahip olan ferforjeler evinize her zaman değer katar. Ferforjeler bahçe uygulamaları, pencere ve kapı uygulamaları sayesinde evinizin güvenliğini sağlar. Kısacası ferforje ev ve bahçe dekorasyonunuz için ideal bir seçimdir.

Firmamızın uzman ve deneyimli ekibinden yararlanarak siz de kaliteli hizmeti uygun ferforje fiyat ve ödeme seçenekleriyle sahip olmak isterseniz bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.